1563
submitted 2 months ago by [email protected] to c/[email protected]
you are viewing a single comment's thread
view the rest of the comments
[-] [email protected] 5 points 2 months ago

Yeah, I just looked it up. The name brand that I buy is $23 for 132 fl oz. With the way I use laundry detergent, at 0.5 oz per cycle, that's 264 cycles for $23. Less than $.10 for the name brand stuff, maybe less for a store brand.

I have kids so I run 2 batches per week, but that's still 20 cents per week for a family of 4. Not sure that's worth making my own.

this post was submitted on 20 Mar 2025
1563 points (97.9% liked)

Curated Tumblr

5069 readers
7 users here now

For preserving the least toxic and most culturally relevant Tumblr heritage posts.

Here are some OCR tools to assist you in transcribing posts:

Don't be mean. I promise to do my best to judge that fairly.

founded 2 years ago
MODERATORS