22
submitted 1 month ago by [email protected] to c/[email protected]
top 4 comments
sorted by: hot top new old
[-] [email protected] 5 points 1 month ago

In what country is that basket of groceries costing $12?

[-] [email protected] 3 points 1 month ago* (last edited 1 month ago)

Unable to watch the video right now. But no way you can do this in America and even if so can't feed a family. Hell can barely do this on 200 a week.

Edit: Okay watched the video, nuts but she did this in America. Of course 2 months ago lots changed. But she looks to live up north. I will give this a try see how much it cost me.

[-] [email protected] 3 points 1 month ago

To be clear, the base ingredients cost that much. She then proceeded to use additional ingredients she already had to build out the meals. Mildly misleading but still pretty impressive.

[-] [email protected] 2 points 1 month ago

Maybe if she stopped spending money on all those useless "phrase decor" tchotchkes, she might be able to afford to feed her family more food.

this post was submitted on 29 Jun 2025
22 points (92.3% liked)

Videos

913 readers
7 users here now

Community for posting videos.

Yhteisö videoille.

It is recommended to put the video's length in title.

Example: "Really interesting video [6:09]"

Videon pituus suositellaan laitettavaksi otsikkoon.

Esimerkki: "Tosi kiinnostava video [6:09]"

founded 2 years ago
MODERATORS