1077
submitted 2 years ago by [email protected] to c/[email protected]
you are viewing a single comment's thread
view the rest of the comments
[-] [email protected] 4 points 2 years ago

If you buy a bottle by itself. I can't imagine people doing that though. Buy a 24 pack for $5. The difference in pricing boggles my mind. Convenience is such a large upcharge.

[-] [email protected] 1 points 2 years ago

The use case in my mind is a vending machine or at a grocery/convenience/mall/not costco store when all you need is one bottle. There’s only so many 24/36 packs folks can buy, especially when out and about.

this post was submitted on 27 Sep 2023
1077 points (98.8% liked)

Memes

51191 readers
668 users here now

Rules:

  1. Be civil and nice.
  2. Try not to excessively repost, as a rule of thumb, wait at least 2 months to do it if you have to.

founded 6 years ago
MODERATORS