Mildly Infuriating
Home to all things "Mildly Infuriating" Not infuriating, not enraging. Mildly Infuriating. All posts should reflect that.
I want my day mildly ruined, not completely ruined. Please remember to refrain from reposting old content. If you post a post from reddit it is good practice to include a link and credit the OP. I'm not about stealing content!
It's just good to get something in this website for casual viewing whilst refreshing original content is added overtime.
Rules:
1. Be Respectful
Refrain from using harmful language pertaining to a protected characteristic: e.g. race, gender, sexuality, disability or religion.
Refrain from being argumentative when responding or commenting to posts/replies. Personal attacks are not welcome here.
...
2. No Illegal Content
Content that violates the law. Any post/comment found to be in breach of common law will be removed and given to the authorities if required.
That means: -No promoting violence/threats against any individuals
-No CSA content or Revenge Porn
-No sharing private/personal information (Doxxing)
...
3. No Spam
Posting the same post, no matter the intent is against the rules.
-If you have posted content, please refrain from re-posting said content within this community.
-Do not spam posts with intent to harass, annoy, bully, advertise, scam or harm this community.
-No posting Scams/Advertisements/Phishing Links/IP Grabbers
-No Bots, Bots will be banned from the community.
...
4. No Porn/Explicit
Content
-Do not post explicit content. Lemmy.World is not the instance for NSFW content.
-Do not post Gore or Shock Content.
...
5. No Enciting Harassment,
Brigading, Doxxing or Witch Hunts
-Do not Brigade other Communities
-No calls to action against other communities/users within Lemmy or outside of Lemmy.
-No Witch Hunts against users/communities.
-No content that harasses members within or outside of the community.
...
6. NSFW should be behind NSFW tags.
-Content that is NSFW should be behind NSFW tags.
-Content that might be distressing should be kept behind NSFW tags.
...
7. Content should match the theme of this community.
-Content should be Mildly infuriating.
-The Community !actuallyinfuriating has been born so that's where you should post the big stuff.
...
8. Reposting of Reddit content is permitted, try to credit the OC.
-Please consider crediting the OC when reposting content. A name of the user or a link to the original post is sufficient.
...
...
Also check out:
Partnered Communities:
Reach out to LillianVS for inclusion on the sidebar.
All communities included on the sidebar are to be made in compliance with the instance rules.
view the rest of the comments
Me seeing the pic: Oh, doordash just dropped the delivery fee.....wait, $50??? What the fuck is he ordering in one meal that I could get a weeks worth of groceries???
reads text in topic
Oh, good. For a second I thought he was an idiot....
I said....2 days before the superbowl....knowing what I'm about to spend......
Cooking for yourself and not eating out ever, and my bill from Aldi rarely is above $50, just buy seasoning as you go. I make a week's worth of food on one day a week, freeze most of it, and then just reheat it in a microwave.
Yup. I'd make a tray of lasagna, in my bachelor days, and it would last me about 4 days. Of course I'd be really tired of lasagna by then lol
Man.......I just spent a month cooking chicken, and freezing it. My freezer is FULL of frozen chicken in ziplock baggies. I'd buy 6 packs of chicken, which have 4-5 pieces each. I'd cook 1 pack a night for a week, and on my off day go buy 6 more packs for next week.
Then I'd throw them in the freezer individually in ziplocks.
I work Sunday-Thrusday. So on Friday, I pull 5 chickens down to the fridge to thaw, and that's ready by sunday. Then every day I just grab 1 chicken to bring to work. Aldis also sell lunch meats, but they have reusable containers. So I bought these condiment cups with sealable lids, fill each of them with BBQ sauce. Put the chicken still frozen in the ziplock into the former lunchmeats tupperware. Then put the bbq sauce up in. Seal the tupperware, and stack them 5 high like that. Then Sunday before work, I just reach in, grab one tub, and throw it in my bag. My bag also has some fruit, and some little snacks inside another lunchmeats tupperware. Just grab 2 tubs. throw them in my bag, and it's ready for me.
Adulting!
......cries.
All you eat for lunch is chicken? Why not pasta or rice or bread or tortillas? All that chicken could make a ton of frozen burritos or chicken pastas or stir fries to eat with rice!
You can get a weeks worth of calories plus a multivitamin for $80
Where can't you?
Na dude you can totally get a balanced diet for 80 bucks a week for 1 person
With 80€, I get around 2 weeks of groceries in Germany for 1 person... Almost free highest quality tap water, no breakfast, bread with something on it for lunch, something for dinner that results in leftovers for 1-2 days...
Feel free to post more untrue assumptions...
Only if your eat like a monk. That's 5.71€ per day
Well... I'm not feeling like I'm missing anything... My meat consumption is pretty low by the way...
1 kg Spaghetti = 2 € reduced price
1.5 kg Tomatoe puree = 3.50 € reduced price
Let's assume 1€ for all the other non-meat stuff you put in there...
Voila, Spaghetti Napoli... This is enogh food for me for lunch + dinner, lunch + dinner on the next day and lunch the day after for only 6.50 € total.
A frozen Pizza is like 2 € (reduced price)...
A large bread is a few €s, but is enough for multiple days...
500 gram Skyr = 1.50 € and is sometimes enough for me for lunch. Add a few flakes and it's maybe 2 €...
If I'd want to reach the stated 80€ a week, I kind of have to eat in a restaurant or invite more people...
Where’s the vegetables? Fresh lettuce or spinach? Onions, carrots, celery, broccoli, kale, cucumber, fresh peas, peppers, egg plants….
You’re just eating canned tomatoes and pasta. People get more balanced diet than that at the food bank!
I wrote:
Even, if it's 2€ or 3€ for other people... It does not change the fact that you can create a huge meal for multiple days for a reasonable price.
Even if I consume all the stuff listed by you combined with pasta and tomatoes (as much as a single person can eat), that's still not 80 $/€ a week for me.....
Fresh vegetables are way more expensive than that where I live. A package of lettuce (good for 3 days) costs $4. A package of bell peppers (3 peppers) costs $8-10.
Allocating $1.50 (CAD, about equal to 1€) to vegetables might get me a head of lettuce and a bit of carrot and onion. Enough to make a basic garden salad. Nowhere near enough to make something nice like a rich vegetable soup!
I looked on the shop website of a national supermarket of my country and it offers (without discount) Gemüsepaprika (that seems to be the translation of bell peppers) for 5,30€ per Kilogram.... A kilogram is probably 7 or 8 of them... But as I told before: I'm 1 person, not a whole family. There is no way, I put a kilogram or even 3 of them in there...
Maybe, it's cheaper here. Supermarkets try to sell regional stuff, if available.
No, a kilogram of bell peppers is about 3-4 peppers. These things are massive! 5.30€ is about $7.80 Canadian. A bit cheaper but not much.
I don’t know if you have a lot of greenhouses in Europe. Here in Canada we have some but nowhere near enough to feed the country. We import a lot of vegetables from California and Mexico. Can’t always grow locally when there’s a metre of snow on the ground and the air is -10C or colder for 6 months.
If you decide to only eat plain tomato with pasta, and that for 14 days, yep that's possible. You are still eating like shit, and that is far from a balanced nutrition.
I think, it's quite obvious that I posted examples and won't write down everything I could possibly eat.
$50 for a week worth of groceries? Either you are posting from 2003 or the developing world.
You can definitely get a week worth of groceries for that in the UK or Europe. Nothing fancy, only ingredients, but good nutritional food and enough of it.
You can do that here in the US too (for now). But the pre-packaged junk food is really expensive and that’s what people want.
What are you eating that is costing more than $50 a week? You buy a loaf of bread. $3. 3 or 4 packs of lunch meats. Call it $12. Pack of cheese singles. $3. So you're up to $18. You now have sandwiches for every lunch this week. Now buy 1 pack of chicken, varies between 10 and 12 dollars for 4-5 chicken breasts. Let's call it $11 for 4. That's $29. Grab a box of cereal. Call that $3. Up to $32. Grab a pack of porkchops. Usually 4 in a pack for about $10. $42. Grab 2 bottles of pasta sauce, $8. And a pack of spagetti for $3. Now grab a bag of potatoes, call that $6. And a bag of oranges, or a bag of apples. $6. Grand total $65, and I even went overboard. That's like a week and a half, but I'm also assuming your kitchen is totally empty. Otherwise, you might only need 1 bottle of pasta sauce. You might already have half a bag of fruit left from last week. You might still have half a box of cereal left. I also said a LOT of lunch meat for 1 week.
On top of that, I bought meals for every meal. I don't eat 3 meals a day. I eat 1. Sometimes 2. Today I've had 0, and I am hungry, but it's also bedtime within an hour. So I'm just going to wait until I wake up.
Real talk, do you eat your cereal with pasta sauce?
I just fist it staight from the box.