you are viewing a single comment's thread
view the rest of the comments
[–] 21 points 2 months ago (11 children)

This actually isn't too hard to solve. Double the value of each option by removing the folding requirement from the 2-ply and halving the price of the 3-ply to get an even comparison of 2-ply (330 sheets for $0.70) and 3-ply (300 sheets for $0.60), then recognize that it's not worth adding 1/6 the price for 1/10th the sheets, to see that the 3-ply option is better.

  • source
  • hideshow 11 child comments
  • [–] 3 points 2 months ago (1 child)

    Not folding 3-ply is asking for added expenses in the form of water and soap though... Push right through em

  • source
  • parent
  • hideshow 1 child comment
  • [–] 1 point 2 months ago

    The ply count doesn't reflect thickness or softness at all. Of the 3-ply toilet papers I've used at home, some need three layers to not fall apart on the first wipe, others are fine with a single sheet.

  • source
  • parent
  • [–] 3 points 2 months ago (2 children)

    It hurts my brain to do it that way.

    300 sheets for 1.2 is a nice division by .6: 500 sheets for $2. So now all we gotta do is multiply by .7 to get 350 sheets for 1.40.

    Considering the fold, we are at 330 effective sheets for 1.40. 350 > 330, get the 3 ply (lol).

    This is a little bit funky obviously and just works because of seeing a divisor. If not for that I would have tried once each way to get cost per full effective sheet or cost per half effective sheet to see which one has nicer numbers.

    ... Or just open the calculator app.

  • source
  • parent
  • hideshow 2 child comments
  • [–] 3 points 2 months ago* (last edited 2 months ago) (2 children)

    That's needlessly complicated.

    If you're folding the 2-ply, you only get 165 wipes. So divide 70 by 165 to get 0.42 cents a wipe

    Now the 3-ply is 300 wipes, so divide 120 by 300 to get 0.40 cents a wipe

    The cheap stuff is more expensive.

  • source
  • parent
  • hideshow 2 child comments